Anasayfa / Lezzet Durakları / Hayatınızı Kolaylaştıracak 8 Restoran Hilesi

Hayatınızı Kolaylaştıracak 8 Restoran Hilesi

Öncelikle, dışarda yemek yemek artık hepimizin oldukça sık yaptığı bir sosyal aktivite oldu. Hatta birçok kadının çalışmasıyla şeçimden ziyade zorunluluk haline geldi. “Anneniz daha güzelini yapıyor.” ya da “Ben size bunu evde daha ucuza yaparım” modası bitti. Peki dışarda yemek yerken nelere dikkat ediyorsunuz?

İşte size 8 küçük ipucu!

 

1-Şef ne yiyor onu bulun!

restoran

Garsona “Ne vericeksen abine?” demek yerine, yemeği pişiren kişi restoranda ne yiyor onu sorun. Çünkü garson size en popüler,en çok beğenilen ve emin seçimi önerecektir ama aşçı işini bilir! Kendi yediği yemek muhtemelen en güzel yapılmış ve en lezzetli olandır.

 

2-Şarabı şişeyle isteyin.

2

Diyelim şarap içmeye karar verdiniz. Siz A marka şarabın bir kadehine yüzlükler dökerken, aslında B marka köpek öldüren içiyor olma şansınız çok yüksek! Evet, bazı restoranlarda çok kullanılan bir hiledir. En iyisi şişeyle söyleyip emin olmaktır. Hem şişe orana vurulduğunda kadehten daha ucuzdur hem de her kadehte tazelesin diye garsonu rahatsız etmenize gerek kalmaz.

3-Erken kalkan yol alır.

3

Sadece sabahlar için geçerli bir yöntem değildir bu. Restorana erken gitmek hem istediğiniz yeri kapmanızı hem de mekandaki yiyeceklerin -özellikle etin- en tazesine ulaşabilmenizi sağlar.

4-Temizlik tuvaletten gelir.

4

İlk kez gittiğiniz bir mekanda, menüye bakmadan bile önce, tuvalete gidin. Tuvaleti temiz olan mekanlar kesinlikle daha güvenilirdir. Baktınız beğenmediniz hemen kalkın oradan.  Tuvalet bu konuda bir altın kural.

5-Hesabı sipariş verirken isteyin.

5

Vaktiniz kısıtlı mı? Mekan müthiş ama servis çok mu yavaş? Bu sayede hem zamanı düşünmeden yemeğinizi yiyebilir hem de hesapta bir yanlışlık olursa o anda değiştirebilirsiniz. “Hesabı getirdi,parayı aldı,üstü nerede? Üff daha ne kadar bekliycez?” stresine de elveda demiş olursunuz.

6-Little little into the middle…

6

Sadece bir tabak söylemek yerine, aperatif ve meze tabağı söyleyerek farklı farklı bir sürü lezzet deneyebilirsiniz.Ayrıca size daha ucuza mal olucaktır çünkü aperatifler ana yemeklerden daha ucuzdur ve en az ana yemek kadar doyurucu olabilirler!

 

 

7-Haftasonları ve tatillerde gitmeyin!

restoran

Bir restoran ne kadar doluysa kalite de o kadar düşer. Garsonlar acele içinde bütün masalar bakmaya çalışırken, şefler mutfakta ışık hızıyla pişirirken ve etrafınız gürültüyle kaynarken yemeğinizin tadını nasıl çıkarabilirsiniz ki?

 

8-Sesiniz çıksın!

8

Yemeği beğenseniz de nefret etseniz de, kibar bir şekilde bunu dillendirin.Eğer et pişmemişse ya da sevmediğiniz mantar pizzanıza girdiyse (garsona mantarsız demenize rağmen) işletmeciye ya da şef garsona bunu bildirin. Unutmayın, para ödüyorsunuz ve en iyi hizmeti almak hakkınız. Tabi bunu yaparken de kimseyi incitmeyin…

 

Ee bizden tavsiye bu kadar şimdiden afiyet olsun…